Afrika Kozmetik Piyasasını Keşfedin

Gelişen kozmetik pazarını düşündüğünüzde, otomatik olarak Afrika’yı düşünmüyorsunuz. Ancak, son verilerden geçilecek bir şey varsa, tehlikeyi aşan ülkeyi küçümsemeyin. Gerçekten de, kozmetik pazarı bir dalgalanmaya şahit oluyor, tüketiciler güzellik rutinlerine daha fazla dikkat ediyor gibi görünüyor ve bu nedenle üreticiler ve markalar dikkat çekmeye başlıyor. Küresel kişisel bakım endüstrisi 400 milyar dolar değerinde olan Afrika bunun yüzde 3’ünü temsil ediyor ve daha kazanılacak para var.

BBC tarafından bildirildiği üzere, kozmetiklerde tüketici harcamaları Afrika’da artmakta ve L’Oréal ve BASF gibi oyuncuları ülke içinde varlığını geliştirmeye teşvik etmektedir. L’Oréal Güney Afrika’daki Marketa Havlik-Liebenberg’le yapılan konuşmada, yalnızca ülke içinde laboratuvarları olmadığını, aynı zamanda ‘Afrika güzellik markalarımız için ağırlıklı olarak yerel bir üretim podu’ olarak tanımlandığı kendi fabrikasına sahip olduğunu belirtti. Aynı zamanda uluslararası ürünler de yapan Afrika’nın gelişimi, kalbi saçı ve yağ gibi bölgelere özgü ürünler yapıyor. Havlik-Liebenberg, siyah Afrikalı kadınların özellikle vücut ürünlerine çekilmesine karşın, Afrikalı kadınların temel çekiciliğinin gerçekten saç bakım ürünleri olduğunu belirtti. L’Oréal bunu pazarlama yaklaşımında, şık, örgüler veya doğal gibi “stillerin çokluğu” olan Afrika Kraliçesi gibi kampanyalar ile oynadı. Akıllıca, L’Oréal daha sonra ürünlerini kişiselleştirme trendini aynı anda yaratarak her tüketicinin bireysel seyahatini kolaylaştırmak için kategorilere ayırdı.

Ancak yatırım bitmiş ürünün ötesine geçiyor. Avrupa kimyasalları şirketi BASF, Nijerya’da kişisel bakım için Uygulama Teknolojileri Laboratuvarı’nı yakın zamanda açan ülkeye bu kadar değer vermiştir. Lagos’ta bulunan BASF West Africa Genel Müdürü Jean Marc Ricca, “Bu yeni Kişisel Bakım Uygulama Laboratuvarı’nın açılması da dahil olmak üzere BASF’nin Batı Afrika’daki faaliyetlerinin genişletilmesi BASF’nin Batı Afrika’ya ve Avrupa’ya olan bağlılığını açıkça gösteriyor. Nijerya ve tüm bölgeye olan güvenimiz ”dedi.

Ve bu güvenin haklı göründüğü görülüyor, Güney Afrika’daki Tiger Brands gibi şirketler ülkede olumlu sonuçlar bildirdi – şirket 31 Ocak’ta sona eren dört ay boyunca grup gelirlerinde yüzde 1 büyüme kaydetti. Bu artış genel fiyat enflasyonu ve hacim artışına bağlanırken, Reuters Tiger Brands’in kişisel bakımda özellikle iyi bir hacme sahip olduğunu belirtti.

Ancak ülkedeki bu ani ilgiyi ve kişisel bakım ürünlerinin yükseliş ve yükselişini ne tetikliyor? Kesin olan bir şey var ki, Afrika, dünyanın geri kalanı gibi, organik güzelliği kazanıyor. Euro News tarafından yayınlanan bir rapora göre, kıta “her türlü krem ​​ve sabunla uyuşmak için hammaddeleri ve geleneksel teknikleri kullanarak yeni kozmetik markalarının dalgalanmasını” görüyor. Afrika cilt bakımı girişimcisi Hellen Dause’in başarısının sırrı, görünüşte Baharat gibi seçilmiş doğal içerikler, yüzyıllarca yerli olanları tercih eden birçok marka ile birlikte.

Turizm, satışların artmasında da kilit bir faktör olduğu için, Afrika kozmetik pazarları için tek yolun bu olduğu görülüyor. Şimdi sorun şu ki, bu büyümeden yararlanmak için kendilerini ülkeye yerleştirecek bir sonraki küresel oyuncu ne olacak? Sizi bilgilendireceğiz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir